| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2015, May. Released 2015, June |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 146 x 72 x 6.9 mm (5.75 x 2.83 x 0.27 in) |
| Weight | 144 g (5.08 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.2 inches, 73.2 cm2 (~69.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~428 ppi density) |
| Protection |
Scratch-resistant glass, oleophobic coating Triluminos display X-Reality Engine |
| OS | Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 (20 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 430 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| Memory Type | eMMC 5.0 |
| Primary Camera | 20.7 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/2.3", 1.12µm, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps, HDR |
| Second Camera | 5.1 MP, f/2.4 |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS/ BDS (market dependant) |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | No |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL 3 TV-out), OTG |
| Sensors |
Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer ANT+ |
| Charging | Li-Ion 2930 mAh, non-removable |
| Stand By | Up to 530 h (2G) / Up to 510 h (3G) |
| Talk Time | Up to 12 h (2G) / Up to 21 h (3G) |
| Audio Playback | Up to 81 h |
| Colors | White, black, copper, aqua green |
| Models | E6533 |
| SAR | 0.59 W/kg (head) 1.12 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.43 W/kg (head) 0.36 W/kg (body) |
| Price | About 320 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.