| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 - USA |
| 4G bands | 2, 4, 5, 12, 13, 25, 26, 41, 66, 71 - USA |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2023, February 26 |
| Status | Available. Released 2023, May |
| Dimensions | 167.9 x 76.5 x 8.8 mm (6.61 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM |
· Nano-SIM + eSIM · Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.75 inches, 110.0 cm2 (~85.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| OS | Android 13, TCL UI |
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio G37 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 256GB 6GB RAM |
| Primary Camera | 50 MP, (wide), PDAF |
| Second Camera |
2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with dual speaker |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Type | Li-Ion 5000 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Colors | Dark Gray |
| Models | T608M |
| Price | About 140 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.