| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 900 / 2100 - T431D HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - T431U, T431Q, T431P HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - T431A, T431E |
| 4G bands |
1, 3, 7, 8, 20, 28 - T431D 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 - T431U, T431P 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 26, 28, 38, 40, 66 - T431A, T431E 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 - T431Q |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/75 Mbps |
| Announced | 2023, January 05 |
| Status | Available. Released 2023, April 04 |
| Dimensions | 159.2 x 78.2 x 9.6 mm (6.27 x 3.08 x 0.38 in) |
| Weight | 182 g (6.42 oz) |
| SIM |
· Nano-SIM · Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | TFT LCD |
| Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~74.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~179 ppi density) |
| OS | Android 12 (Go edition) |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 1GB RAM, 32GB 2GB RAM |
| Primary Camera |
8 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/4.0", 1.12µm, AF or 5 MP, f/2.4, 27mm (wide), 1/5.0", 1.12µm - T431Q only |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps or 720p@30fps (T431Q only) |
| Primary Camera |
5 MP, f/2.8 or 2 MP, f/2.8 - T431Q only |
| Video | 720p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Type | Li-Ion 3000 mAh |
| Colors | Prime Black, Mauve Mist |
| Models | T431D, T431U, T431Q, T431P, T431A, T431E |
| Price | About 80 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.