| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G bands | 2, 4, 5, 12, 13, 25, 26, 41, 66, 71 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2022, June 01 |
| Status | Available. Released 2022, June 01 |
| Dimensions | 172.2 x 77 x 9.1 mm (6.78 x 3.03 x 0.36 in) |
| Weight | 204.4 g (7.20 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.82 inches, 110.5 cm2 (~83.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1640 pixels (~263 ppi density) |
| OS | Android 12, TCL UI 3.0 |
| Chipset | Mediatek MT6762V Helio A25 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.9, 29mm (wide), PDAF |
| Second Camera | 5 MP, 17mm, 115˚ (ultrawide) |
| Third Camera |
2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 13 MP, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Type | Li-Ion 5000 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Colors | Dark Blue |
| Models | T671G |
| Price | About 150 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.