| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2026 |
| Status | Available. Released 2026 |
| Dimensions | 171 x 77.6 x 8.1 mm (6.73 x 3.06 x 0.32 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Size | 6.9 inches, 113.1 cm2 (~85.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1640 pixels (~260 ppi density) |
| OS | Android 15 |
| Chipset | Mediatek Helio G81 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Primary Camera | 50 MP, (wide) |
| Second Camera |
2 MP Auxiliary lens |
| Features | Ring-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 16 MP, (wide) |
| Video | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Type | 6000 mAh |
| Charging | 20W wired |
| Colors | Sand Black, Sand Silver |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.