| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2026, March 12 |
| Status | Available. Released 2026, March 17 |
| Dimensions | 166.6 x 78.4 x 8.4 mm (6.56 x 3.09 x 0.33 in) |
| Weight | 219 g (7.72 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 1200 nits (HBM) |
| Size | 6.76 inches, 112.1 cm2 (~85.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2344 pixels, 19.5:9 ratio (~382 ppi density) |
| OS | Android 16, OriginOS 6 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400 Turbo (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Card slot | No |
| Internal |
128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM UFS 3.1 |
| Primary Camera |
50 MP, (wide), 1/2.93", PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Primary Camera | 32 MP, (wide) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | Si/C Li-Ion 7200 mAh |
| Charging |
44W wired, PPS, 50% in 43 min Reverse wired Bypass Charging |
| Colors | Prismatic Green, Titan Black |
| Models | I2507 |
| Price | ₹ 18,998 |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.