| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2026, April 06 |
| Status | Available. Released 2026, April 06 |
| Dimensions | 167.4 x 77.1 x 8.4 mm (6.59 x 3.04 x 0.33 in) |
| Weight | 209 g (7.37 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection | IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 1200 nits (HBM) |
| Size | 6.74 inches, 109.7 cm2 (~85.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| OS | Android 16, OriginOS 6 |
| Chipset | Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 613 |
| Card slot | No |
| Internal |
128GB 6GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM UFS 3.1 |
| Primary Camera | 13 MP, f/2.2, (wide), AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, aptX Adaptive |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Type | 6500 mAh |
| Charging |
15W wired Reverse wired |
| Colors | Black, Purple, Blue |
| Models | V2531A, V2559BA |
| Price | About 230 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.