| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2025, March 31 |
| Status | Available. Released 2025, March 31 |
| Dimensions | 165.7 x 76.3 x 8.1 mm (6.52 x 3.00 x 0.32 in) |
| Weight | 204 g or 208 g (7.20 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection | IP64 dust tight and water resistant (water splashes |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 1050 nits (HBM) |
| Size | 6.72 inches, 108.8 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio)` |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| OS | Android 15, OriginOS 5 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Card slot | No |
| Internal |
128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM UFS 3.1 |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF |
| Second Camera | 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | Ring-LED flash, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.1, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | Li-Ion 6500 mAh |
| Charging |
44W wired, 50% in 40 min Reverse wired |
| Colors | Black, White, Blue |
| Models | V2445EA |
| Price | About 150 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.