| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 28 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2014, July. Released 2014, August |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 156.2 x 78.7 x 7.6 mm (6.15 x 3.10 x 0.30 in) |
| Weight | 149.7 g (5.29 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~67.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Memory Type | eMMC 4.5 |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.3, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p, HDR |
| Primary Camera | 5 MP, f/2.3 |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | No |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors |
Accelerometer, proximity, compass ANT+ |
| Type | Li-Ion 2500 mAh, non-removable |
| Stand By | Up to 1040 h (2G) / Up to 1000 h (3G) |
| Talk Time | Up to 11 h (2G) / Up to 25 h (3G) |
| Audio Playback | Up to 67 h |
| Colors | Black, White, Mint |
| Models | D2533 |
| SAR | 0.91 W/kg (head) 1.24 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.53 W/kg (head) 0.38 W/kg (body) |
| Price | About 190 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.