| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2014, February. Released 2014, April |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 139.7 x 71.1 x 8.6 mm (5.5 x 2.80 x 0.34 in) |
| Weight | 148 g (5.22 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | TFT |
| Size | 4.8 inches, 63.5 cm2 (~63.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~229 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8226-0 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Memory Type | eMMC 4.5 |
| Primary Camera | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, HDR |
| Primary Camera | VGA |
| Video | 480p |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | No |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Sensors |
Accelerometer, proximity, compass ANT+ |
| Type | Li-Ion 2300 mAh, non-removable |
| Stand By | Up to 580 h (2G) / Up to 597 h (3G) |
| Talk Time | Up to 11 h 14 min (2G) / Up to 12 h (3G) |
| Audio Playback | Up to 37 h |
| Colors | Black, White, Purple |
| Models | D2302 |
| SAR | 0.70 W/kg (head) 1.13 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.77 W/kg (head) 0.78 W/kg (body) |
| Price | About 180 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.