| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 4, 17 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2014, January. Released 2014, January |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 145.7 x 73.9 x 8.6 mm (5.74 x 2.91 x 0.34 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Ingress Protection | IP58 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Type | TFT |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection |
Shatter proof glass Triluminos display X-Reality Engine |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8974 Snapdragon 800 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.2 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| Memory Type | eMMC 4.5 |
| Primary Camera | 20.7 MP, 1/2.3", AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, HDR |
| Primary Camera | 2 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), OTG, magnetic connector |
| Sensors |
Accelerometer, gyro, proximity, compass ANT+ |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Stand By | Up to 600 h (2G) / Up to 620 h (3G) |
| Talk Time | Up to 15 h (2G) / Up to 15 h (3G) |
| Audio Playback | Up to 40 h |
| Colors | Black |
| Models | C6916 |
| SAR | 0.72 W/kg (head) 1.25 W/kg (body) |
| Price | About 260 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.