| Technology | GSM |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Announced | 2007, January. Released 2007, June |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 115 x 61 x 11.6 mm (4.53 x 2.40 x 0.46 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM |
Mini-SIM |
| Type | TFT |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~52.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass, oleophobic coating |
| OS | iOS, upgradable to iOS 3.1.3 |
| CPU | 412 MHz ARM 11 |
| GPU | PowerVR MBX |
| Card slot | No |
| Internal | 4/8/16GB |
| Primary Camera |
2 MP |
| Video | No |
| Video | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 2.0 (headset support only) |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| Sensors |
Accelerometer, proximity |
| Type | Li-Ion 1400 mAh, non-removable |
| Colors | Black |
| Models | A1203, iPhone1,1 |
| SAR | 0.97 W/kg (head) 0.38 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.97 W/kg (head) 0.69 W/kg (body) |
| Price | About 420 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.