| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2025, September 01 |
| Status | Available. Released 2025, September 01 |
| Dimensions | 7.7 mm thickness |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 1600 nits (peak) |
| Size | 6.8 inches, 112.8 cm2 |
| Resolution | 1280 x 2800 pixels, 19.5:9 ratio (~453 ppi density) |
| Protection | Crystal Shield Glass |
| OS | Android 15, ColorOS 15 |
| Chipset | Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.63 GHz Cortex-A715 & 3x2.4 GHz Cortex-A715 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 720 |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| Memory Type | UFS |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF |
| Second Camera | 2 MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| Primary Camera | 32 MP, (wide) |
| Features | 1080p@30fps |
| Video | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | Si/C Li-Ion 7000 mAh |
| Charging |
80W wired, 13.5W PD, 44W UFCS, 33W PPS, 50% in 24 min Reverse wired |
| Colors | Blue, Silver |
| Price | About 190 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.