| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1700 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66, 71 - GLUOG, G8VOU |
| 5G bands |
1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 28, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 77, 78, 257, 258, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave - G8VOU 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 28, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - GLUOG |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| Announced | 2021, October 19 |
| Status | Available. Released 2021, October 28 |
| Dimensions | 163.9 x 75.9 x 8.9 mm (6.45 x 2.99 x 0.35 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), glass back (Gorilla Glass Victus), aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
| Ingress Protection | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Type | LTPO AMOLED, 120Hz, HDR10+ |
| Size | 6.7 inches, 110.6 cm2 (~88.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio (~512 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| OS | Android 12, upgradable to Android 15, up to 5 major Android upgrades |
| Chipset | Google Tensor (5 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.80 GHz Cortex-X1 & 2x2.25 GHz Cortex-A76 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G78 MP20 |
| Card slot | No |
| Internal |
128GB 12GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM UFS 3.1 |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.9, 25mm (wide), 1/1.31", 1.2µm, dual pixel PDAF, OIS |
| Second Camera | 48 MP, f/3.5, 104mm (periscope telephoto), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, OIS, 4x optical zoom |
| Third Camera | 12 MP, f/2.2, 17mm, 114˚ (ultrawide), 1.25µm |
| Features | Laser AF, Dual-LED flash, Pixel Shift, Auto-HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps; gyro-EIS, OIS |
| Primary Camera | 11.1 MP, f/2.2, 20mm (ultrawide), 1.22µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Loudspeaker | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| Sensors |
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Ultra Wideband (UWB) support Circle to Search |
| Type | Li-Ion 5003 mAh |
| Charging |
23W wired, PD3.0, 50% in 30 min 23W wireless Reverse wireless |
| Colors | Cloudy White, Sorta Sunny, Stormy Black |
| Models | GLUOG, G8VOU, GF5KQ |
| Price | ₹ 29,999 / $ 224.00 / £ 229.99 / € 399.99 |
| Performance |
AnTuTu: 585485 (v8), 719815 (v9) GeekBench: 2831 (v5.1) GFXBench: 39 fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | 846 nits max brightness (measured) |
| Battery(old) | Endurance rating 84h |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.