| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2022, December 29 |
| Status | Available. Released 2023, January 05 |
| Dimensions | 164.8 x 76.9 x 8.5 mm or 8.9 mm |
| Weight | 197 g / 202 g (6.95 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | AMOLED, 120Hz, HDR10+, 1500 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 (~87.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~388 ppi density) |
| OS | Android 13, OriginOS 3 |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| Card slot | No |
| Internal |
256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 256GB 16GB RAM, 512GB 16GB RAM UFS 3.1 |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.57", 1.0µm, PDAF, OIS |
| Second Camera | 8 MP, f/2.2, 16mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Third Camera | 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Primary Camera | 16 MP, f/2.5, (wide), 1/3.1", 1.0µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Alert Types |
24-bit/192kHz Hi-Res audio Snapdragon Sound |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 120W wired, 50% in 8 min |
| Colors | Orange, Black, Blue |
| Models | V2232A |
| Price | About 380 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.