| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2025, March 17 |
| Status | Available. Released 2025, March 19 |
| Dimensions | 163.2 x 75.7 x 8 mm (6.43 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight | 194 g (6.84 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2.5m for 30 min) |
| Type | AMOLED, 120Hz, 600 nits (typ), 2000 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~86.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) HDR image support |
| OS | Android 15, Realme UI 6.0 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 4 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.3 GHz Cortex-A720s & 3x2.2 GHz Cortex-A720s & 4x1.8 GHz Cortex-A520s) |
| GPU | Adreno 810 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Memory Type | UFS 2.2 |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.88", 0.61µm, PDAF |
| Second Camera | 2 MP, (depth) |
| Primary Camera | 16 MP, f/2.4, 23mm (wide), 1/3.09", 1.0µm |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Infrared Port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | Si/C Li-Ion 6000 mAh |
| Charging | 45W wired, 50% in 30 min |
| Colors | Space Silver, Comet Grey, Nebula Pink |
| Price | ₹ 16,174 / £ 260.79 / € 198.00 |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.