|
|
| Price | |
| Our Rating | |
| Brand | APPLE APPLE |
| Category | Smart Phones Smart Phones |
| Technology | GSM / HSPA / LTE GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 34, 38, 39, 40, 41, 66
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66 - A2628, A2629, A2630 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66, 71 - A2481, A2626 |
| 5G bands |
1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 77, 78, 79 Sub6/mmWave - A2628 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 77, 78, 79, 258, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave - A2481 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - A2626 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - A2629, A2630 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (3CA) Cat12 600/150 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps HSPA, LTE, 5G, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Announced | 2017, September 12. Released 2017, September 22 2021, September 14 |
| Status | Discontinued Available. Released 2021, September 24 |
| Dimensions | 138.4 x 67.3 x 7.3 mm (5.45 x 2.65 x 0.29 in) 131.5 x 64.2 x 7.7 mm (5.18 x 2.53 x 0.30 in) |
| Weight | 148 g (5.22 oz) 141 g (4.97 oz) |
| Build | Glass front (Corning-made glass), glass back (Corning-made glass), aluminum frame Glass front, glass back, aluminum frame |
| SIM |
Nano-SIM IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) Nano-SIM + eSIM Nano-SIM + Nano-SIM IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 6m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
| Type | Retina IPS LCD, 625 nits (typ) Super Retina XDR OLED, HDR10, Dolby Vision, 800 nits (HBM), 1200 nits (peak) |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~65.4% screen-to-body ratio) 5.4 inches, 71.9 cm2 (~85.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 750 x 1334 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~476 ppi density) |
| Protection | Ion-strengthened glass 3D Touch display & home button Ceramic Shield glass |
| OS | iOS 11, up to iOS 16.7.11 iOS 15, upgradable to iOS 18.6 |
| Chipset | Apple A11 Bionic (10 nm) Apple A15 Bionic (5 nm) |
| CPU | Hexa-core (2x Monsoon + 4x Mistral) Hexa-core (2x3.23 GHz Avalanche + 4x1.82 GHz Blizzard) |
| GPU | Apple GPU (three-core graphics) Apple GPU (4-core graphics) |
| Card slot | No No |
| Internal | 64GB 2GB RAM, 128GB 2GB RAM, 256GB 2GB RAM NVMe 128GB 4GB RAM, 256GB 4GB RAM, 512GB 4GB RAM NVMe |
| Primary Camera |
12 MP, f/1.8, 28mm (wide), PDAF, OIS
12 MP, f/1.6, 26mm (wide), 1/1.9", 1.7µm, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS |
| Second Camera |
12 MP, f/2.4, 120˚, 13mm (ultrawide), 1/3.4", 1.0µm |
| Features | Quad-LED dual-tone flash, HDR Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Video | 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), stereo sound rec. |
| Primary Camera | 7 MP, f/2.2 12 MP, f/2.2, 23mm (wide), 1/3.6", 1.0µm SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Features | Face detection, HDR, panorama HDR |
| Video |
1080p@30fps
4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120fps, gyro-EIS |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes Yes |
| Radio | No No |
| USB | Lightning, USB 2.0 Lightning, USB 2.0 |
| Sensors |
Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer
Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Ultra Wideband (UWB) support |
| Type | Li-Ion 1821 mAh, non-removable (6.96 Wh) Li-Ion 2438 mAh (9.34 Wh) |
| Charging |
15W wired, PD2.0, 50% in 30 min Wireless (Qi) Wired, PD2.0, 50% in 30 min 15W wireless (MagSafe) 15W wireless (Qi2) - requires iOS 17.2 update |
| Colors | Silver, Space Gray, Gold, Red Starlight, Midnight, Blue, Pink, Red, Green |
| Models | A1863, A1905, A1906, A1907, iPhone10,1, iPhone10,4 A2628, A2481, A2626, A2629, A2630, iphone14,4 |
| SAR | 1.32 W/kg (head) 1.36 W/kg (body) 1.19 W/kg (head) 1.19 W/kg (body) |
| SAR EU | 1.19 W/kg (head) 1.17 W/kg (body 0.97 W/kg (head) 0.98 W/kg (body) |
| Price | About 210 EUR $ 258.99 / £ 217.50 / € 295.00 |
| Performance |
AnTuTu: 237594 (v7) GeekBench: 10214 (v4.4) GFXBench: 20fps (ES 3.1 onscreen) AnTuTu: 772512 (v9) GeekBench: 4681 (v5.1) GFXBench: 60fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | Contrast ratio: 1395:1 (nominal), 3.957 (sunlight) 831 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker | Voice 71dB / Noise 77dB / Ring 80dB -25.9 LUFS (Very good) |
| Battery | Endurance rating 66h Endurance rating 75h |
|
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.