|
|
| Price | |
| Our Rating | |
| Brand | APPLE APPLE |
| Category | Smart Phones Smart Phones |
| Technology | GSM / HSPA / LTE GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 34, 38, 39, 40, 41, 66
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 53, 66 - A3517 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 53, 66, 71 - A3260 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66 - A3518 |
| 5G bands |
1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 30, 38, 40, 41, 48, 53, 66, 70, 75, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - A3517 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 53, 66, 70, 71, 75, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - A3260 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 70, 75, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - A3518 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (3CA) Cat12 600/150 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps HSPA, LTE, 5G, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Announced | 2017, September 12. Released 2017, September 22 2025, September 09 |
| Status | Discontinued Coming soon. Exp. release 2025, September 19 |
| Dimensions | 138.4 x 67.3 x 7.3 mm (5.45 x 2.65 x 0.29 in) 156.2 x 74.7 x 5.6 mm (6.15 x 2.94 x 0.22 in) |
| Weight | 148 g (5.22 oz) 165 g (5.82 oz) |
| Build | Glass front (Corning-made glass), glass back (Corning-made glass), aluminum frame Glass front (Ceramic Shield 2), titanium frame (grade 5), glass back (Ceramic Shield) |
| SIM |
Nano-SIM IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) eSIM + eSIM (8 or more, max 2 at a time) |
| Ingress Protection |
IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 6m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
| Type | Retina IPS LCD, 625 nits (typ) LTPO Super Retina XDR OLED, 120Hz, HDR10, Dolby Vision, 1000 nits (typ), 1600 nits (HBM), 3000 nits (peak) |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~65.4% screen-to-body ratio) 6.5 inches, 104.9 cm2 (~89.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 750 x 1334 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) 1260 x 2736 pixels, 19.5:9 ratio (~460 ppi density) |
| Protection |
Ion-strengthened glass 3D Touch display & home button
Ceramic Shield 2, Mohs level 5 Anti-reflective coating |
| OS | iOS 11, up to iOS 16.7.11 iOS 26 |
| Chipset | Apple A11 Bionic (10 nm) Apple A19 Pro (3 nm) |
| CPU | Hexa-core (2x Monsoon + 4x Mistral) Hexa-core (2x4.26 GHz + 4xX.X GHz) |
| GPU | Apple GPU (three-core graphics) Apple GPU (5-core graphics) |
| Card slot | No No |
| Internal |
64GB 2GB RAM, 128GB 2GB RAM, 256GB 2GB RAM NVMe
256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RNVMe AM, 1TB 12GB RAM |
| Primary Camera |
12 MP, f/1.8, 28mm (wide), PDAF, OIS
48 MP, f/1.6, 26mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS |
| Features | Quad-LED dual-tone flash, HDR Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Video | 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), stereo sound rec. |
| Primary Camera |
7 MP, f/2.2
18 MP multi-aspect, f/1.9, (wide), PDAF, OIS SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Features | Face detection, HDR, panorama HDR, Dolby Vision HDR, 3D (spatial) audio, stereo sound rec. |
| Video | 1080p@30fps 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120fps, gyro-EIS |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers Yes |
| 3.5mm jack | No No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE 6.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS, NavIC |
| NFC | Yes Yes |
| Infrared Port | No |
| Radio | No No |
| USB | Lightning, USB 2.0 USB Type-C 2.0 |
| Sensors |
Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer
Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Ultra Wideband (UWB) support (gen2 chip) Emergency SOS, Messages and Find My via satellite |
| Browser | Safari |
| Type | Li-Ion 1821 mAh, non-removable (6.96 Wh) Li-Ion 3149 mAh |
| Charging |
15W wired, PD2.0, 50% in 30 min Wireless (Qi) Wired, PD2.0, 50% in 30 min 20 wireless MagSafe/Qi2, 50% in 30 min (15W - China) 4.5W reverse wired |
| Colors | Silver, Space Gray, Gold, Red Space Black, Cloud White, Light Gold, Sky Blue |
| Models | A1863, A1905, A1906, A1907, iPhone10,1, iPhone10,4 iPhone18,4, A3517, A3260, A3518, A3516 |
| SAR | 1.32 W/kg (head) 1.36 W/kg (body) |
| SAR EU | 1.19 W/kg (head) 1.17 W/kg (body |
| Price | About 210 EUR About 1200 EUR (₹1,23,572) Approx |
| Performance |
AnTuTu: 237594 (v7) GeekBench: 10214 (v4.4) GFXBench: 20fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | Contrast ratio: 1395:1 (nominal), 3.957 (sunlight) |
| Loudspeaker | Voice 71dB / Noise 77dB / Ring 80dB |
| Battery | Endurance rating 66h |
| Energy | Class A |
| Battery | 40:00h endurance, 1000 cycles |
| Free fall | Class B (180 falls) |
| Repairability | Class C |
|
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.