| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 2100 - D5303 HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - D5306 |
| 4G bands |
1, 3, 5, 7, 8, 20 - D5303 2, 4, 7, 17 - D5306 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2014, January. Released 2014, May |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 165.2 x 83.8 x 7.7 mm (6.50 x 3.30 x 0.30 in) |
| Weight | 171.7 g (D5303)/ 172.4 g (D5306) (6.07 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) Triluminos display |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8928 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Memory Type | eMMC 4.5 |
| Primary Camera | 13 MP, f/2.3, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps, HDR |
| Primary Camera | 1.1 MP |
| Video | 720p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | No |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), OTG |
| Sensors |
Accelerometer, gyro, proximity, compass ANT+ |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Stand By | Up to 1071 h (2G) / Up to 1046 h (3G) |
| Talk Time | Up to 14 h (2G) / Up to 24 h (3G) |
| Audio Playback | Up to 93 h |
| Colors | Black, White, Purple |
| Models | D5303, D5316 |
| SAR | 1.22 W/kg (head) 1.10 W/kg (body) |
| SAR EU | 1.22 W/kg (head) 1.53 W/kg (body) |
| Price | About 230 EUR |
| Display | Contrast ratio: 1287 (nominal), 1.740 (sunlight) |
| Loudspeaker | Voice 74dB / Noise 66dB / Ring 75dB |
| Audio quality | Noise -90.5dB / Crosstalk -92.2dB |
| Battery(old) | Endurance rating 96h |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.