| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2024, December 09 |
| Status | Available. Released 2024, December 13 |
| Dimensions | 162.4 x 75.7 x 8 mm (6.39 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Build |
Glass front, plastic back IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | AMOLED, 120Hz, HDR10+, 2100 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~87.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| OS | Android 14, HyperOS |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7025 Ultra (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG BXM-8-256 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal |
128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM UFS 2.2 |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.5, 26mm (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS |
| Second Camera | 8 MP, f/2.2, 21mm (ultrawide) |
| Third Camera | 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 20 MP, f/2.2, (wide), 1/4.0", 0.7µm |
| Video |
1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Alert Types | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | 5110 mAh |
| Charging | 45W wired |
| Colors | Titan Black, Mystique White, Phantom Purple, Ivy Green, Crimson Art (Note 14 SE) |
| Models | 24094RAD4I |
| SAR | 0.84 W/kg (head) 0.73 W/kg (body) |
| Price | ₹ 16,800 |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.