| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2021, January 12 |
| Status | Available. Released 2021, March 25 |
| Dimensions | 165.6 x 75.6 x 8.8 mm (6.52 x 2.98 x 0.35 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM |
· Nano-SIM · Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~82.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Mediatek MT6762D Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal |
32GB 3GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera | 13 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/3.06", 1.12µm, PDAF |
| Second Camera |
2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 5 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1/5.0", 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Type | Li-Po 4000 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Colors | Elegant Black, Twilight Blue |
| Models | 6025H, 6025H_EEA, 6025D, 6025D_EEA |
| Price | About 130 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.