| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 17, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2025, May 27 |
| Status | Available. Released 2025, June 02 |
| Dimensions | 167.6 x 75.5 x 8 mm (6.60 x 2.97 x 0.31 in) |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
| SIM |
Nano-SIM + eSIM Stylus support |
| Ingress Protection | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 650 nits |
| Size | 6.8 inches, 109.8 cm2 (~86.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~395 ppi density) |
| Protection |
Mohs level 7 NxtPaper technology |
| OS | Android 14, up to 3 major Android upgrades |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| Primary Camera | 108 MP, f/1.8, (wide), 1/1.67", 0.64µm, PDAF |
| Second Camera | 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Third Camera | 2 MP (macro) |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 32 MP, f/2.0, (wide), 1/3.45", 0.64µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Alert Types | DTS-certified 3D Boom Sound |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Type | 5010 mAh |
| Charging | 33W wired |
| Colors | Hyper Blue, Champagne Gold, Ocean Grey |
| Models | T803D |
| Price | About 210 EUR |
| Energy | Class B |
| Battery | 44:33h endurance, 1000 cycles |
| Free fall | Class B (180 falls) |
| Repairability | Class B |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.