| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 53, 66, 71 - A3575 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 53, 66 - A3634 |
| 5G bands |
1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 53, 66, 70, 71, 75, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - A3575 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 30, 38, 40, 41, 48, 53, 66, 70, 75, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - A3634 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2026, March 02 |
| Status | Available. Released 2026, March 11 |
| Dimensions | 146.7 x 71.5 x 7.8 mm (5.78 x 2.81 x 0.31 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| Build | Glass front (Ceramic Shield 2), glass back, aluminum frame |
| SIM |
Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time; International) · eSIM + eSIM (8 or more, max 2 at a time; USA) · Nano-SIM + Nano-SIM (China) |
| Ingress Protection |
IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 6m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
| Type | Super Retina XDR OLED, HDR10, 800 nits (HBM), 1200 nits (peak) |
| Size | 6.1 inches, 90.2 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1170 x 2532 pixels, 19.5:9 ratio (~460 ppi density) |
| Protection |
Ceramic Shield 2, Mohs level 5 Anti-reflective coating |
| OS | iOS 26.3 |
| Chipset | Apple A19 (3 nm) |
| CPU | Hexa-core (2x4.26 GHz + 4x2.60 GHz) |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
| Card slot | No |
| Internal |
256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM NVMe |
| Primary Camera | 48 MP, f/1.6, 26mm (wide), 1/2.55", 0.7µm, PDAF, OIS |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama, 3D (spatial) audio |
| Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, Dolby Vision HDR, OIS, stereo sound rec. |
| Primary Camera |
12 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/3.6", 1.0µm, PDAF SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Features | HDR, Dolby Vision HDR, 3D (spatial) audio, stereo sound rec. |
| Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120fps, Dolby Vision HDR |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors |
Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Emergency SOS, Messages and Find My via satellite |
| Type | Li-Ion 4005 mAh |
| Charging |
Wired, 50% in 30 min 15W wireless MagSafe/Qi2 |
| Colors | Black, White, Soft Pink |
| Models | A3634, A3575, A3635, iPhone18,5 |
| SAR | 1.20 W/kg (head) 1.20 W/kg (body) |
| SAR EU | 1.49 W/kg (head) 1.49 W/kg (body) |
| Price | £ 599.00 / € 699.00 |
| Loudspeaker | -26.7 LUFS (Good) |
| Energy | Class A |
| Battery | 45:00h endurance, 1000 cycles |
| Free fall | Class B (180 falls) |
| Repairability | Class C |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.