| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - B version (Snapdragon) |
| 4G bands |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48 - A version (MediaTek) 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66, 71 - A version (Snapdragon) 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 - B version (MediaTek) 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 - B version (Snapdragon) |
| 5G bands |
1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 18, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - A version (MediaTek) 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - A version (Snapdragon) 1, 3, 5, 8, 28, 41, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - B version (MediaTek) 1, 3, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - B version (Snapdragon) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (6CA) Cat20 2024/210 Mbps, 5G - Snapdragon model HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE (5CA) Cat19 1600/210 Mbps, 5G - MediaTek mod |
| Announced | 2022, September 19 |
| Status | Available. Released 2022, October 10 |
| Dimensions | 173 x 77 x 10.4 mm (6.81 x 3.03 x 0.41 in) |
| Weight | 239 g (8.43 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), glass back (Gorilla Glass 3), aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection |
IPX4 water resistant Illuminated RGB logo (on the back) Pressure sensitive zones (Gaming triggers) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 165Hz, HDR10+, 800 nits (typ), 1200 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 109.5 cm2 (~82.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2448 pixels (~395 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) - USA Mediatek Dimensity 9000+ (4 nm) - International |
| CPU | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) Octa-core (1x3.35 GHz Cortex-X2 & 3x2.85 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 Mali-G710 MC10 |
| Card slot | No |
| Internal |
256GB 12GB RAM UFS 3.1 NTFS support for external storage |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF |
| Second Camera | 13 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide) |
| Third Camera | 5 MP (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 4K@120fps (Snapdragon model), 1080p@30/60/120/240fps, 720p@480fps; gyro-EIS, HDR10+ |
| Primary Camera | 12 MP, 28mm (wide) |
| Features | Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (2 amplifiers) |
| 3.5mm jack | Yes |
| Alert Types |
24-bit/192kHz Hi-Res audio - MediaTek model 32-bit/384kHz Hi-Res audio - Snapdragon model |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive - Snapdragon model 5.3, A2DP, LE - MediaTek model |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1 (side), USB Type-C 2.0 (bottom), OTG, accessory connector |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | Li-Po 6000 mAh |
| Charging |
65W wired, PD3.0, QC5 (Snapdragon model) 10W reverse wired |
| Colors | Night Black |
| Models | AI2203_C |
| Price | About 1500 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.