| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 - USA HSDPA 900 / 2100 - International |
| 4G bands |
1, 3, 7, 8, 20, 40 - International 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 25, 26, 28, 41, 66 - USA |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2023, March 03 |
| Status | Available. Released 2023, March |
| Dimensions | 164.6 x 76.9 x 9.4 mm (6.48 x 3.03 x 0.37 in) |
| Weight | 193 g (6.81 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~80.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| OS | Android 12, Doke OS 3.0 |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal |
16GB 3GB RAM eMMC 5.0 |
| Primary Camera |
12 MP other unspecified camera |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 5 MP |
| Video | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Sensors | Unspecified |
| Type | 5080 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Colors | Rock Grey, Murky Black, Starry Blue |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.