| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 20, 40 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2022, November 22 |
| Status | Available. Released 2022, November 25 |
| Dimensions | 164.3 x 76.1 x 8.7 mm (6.47 x 3.00 x 0.34 in) |
| Weight | 193 g (6.81 oz) |
| Build | Glass front, aluminum frame, glass back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.5 inches, 101.5 cm2 (~81.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~272 ppi density) |
| OS | Android 12, Doke OS 3.0 |
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal |
128GB 8GB RAM UFS 2.1 |
| Primary Camera | 50 MP, (wide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF |
| Second Camera | 8 MP, 120˚ (ultrawide) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP, (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | Yes, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Type | 4480 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Colors | Black, Blue, Sky |
| Price | About 160 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.