| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2024, January |
| Status | Available. Released 2024, January |
| Dimensions | 179.5 x 82.6 x 17 mm (7.07 x 3.25 x 0.67 in) |
| Weight | 413 g (14.57 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection |
IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Size | 6.78 inches, 109.2 cm2 (~73.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Protection |
Corning Gorilla Glass Victus, Mohs level 7 Back display: 1.32 inches, 360 x 360 pixels (Gorilla Glass Victus) |
| OS | Android 13, Doke-OS 4.0 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8020 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| Card slot | No |
| Internal |
512GB 12GB RAM UFS 3.1 |
| Primary Camera | 50 MP, (wide), 1/1.57", PDAF |
| Second Camera | 13 MP, 120˚, (ultrawide), AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Primary Camera | 50 MP, (wide), 1/2.8" |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Alert Types | Sound by Harman Kardon |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Type | 8800 mAh |
| Charging |
120W wired 5W reverse wired |
| Colors | Rose Gold, Interstellar Black |
| Price | About 490 EUR |
| Energy | Class B |
| Battery | 87:06h endurance, 800 cycles |
| Free fall | Class A (271 falls) |
| Repairability | Class C |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.