| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 20, 40 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2021, October 02 |
| Status | Available. Released 2021, October |
| Dimensions | 157.5 x 78.1 x 13.7 mm (6.20 x 3.07 x 0.54 in) |
| Weight | 261 g (9.21 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection |
IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810G compliant |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~68.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
| Protection | Dragontrail Glass |
| OS | Android 11 (Go edition) |
| Chipset | Unisoc SC9863A (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
| Card slot | microSDXC |
| Internal |
32GB 2GB RAM eMMC |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.4, (wide), AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | 5580 mAh |
| Colors | Black, Orange, Green, Yellow |
| Price | About 120 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.