| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 20, 40 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2022, September 07 |
| Status | Available. Released 2022, September 14 |
| Dimensions | 161.6 x 77.9 x 13.7 mm (6.36 x 3.07 x 0.54 in) |
| Weight | 268 g (9.45 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection |
IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant |
| Type | IPS LCD, 450 nits |
| Size | 6.1 inches, 91.3 cm2 (~72.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~282 ppi density) |
| OS | Android 12, Doke-OS 3.0 |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM |
| Primary Camera |
13 MP, (wide), AF Secondary unspecified camera |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 5 MP |
| Video | YEs |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| Type | 5180 mAh |
| Charging |
10W wired 5W reverse wired |
| Colors | Black, Orange, Green |
| Price | About 120 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.