| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 20, 40 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2022, October 26 |
| Status | Available. Released 2022, November 01 |
| Dimensions | 165.3 x 81.6 x 16 mm (6.51 x 3.21 x 0.63 in) |
| Weight | 288 g (10.16 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection |
IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.8m MIL-STD-810H compliant |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.1 inches, 91.3 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~282 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 12, Doke-OS 3.0 |
| Chipset | Mediatek MT6769Z Helio G85 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal |
128GB 6GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF |
| Second Camera | 8 MP, 117˚ (ultrawide) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.2, (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), gyro, accelerometer, compass, barometer |
| Type | 5180 mAh |
| Charging |
18W wired 2.5W reverse wired |
| Colors | Black, Orange, Green |
| Price | About 250 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.