| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 19, 20, 28, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2025, September |
| Status | Available. Released 2025, September |
| Dimensions | 165.7 x 76.5 x 8.7 mm (6.52 x 3.01 x 0.34 in) |
| Weight | 199.4 g (7.05 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 650 nits |
| Size | 6.67 inches, 107.2 cm2 (~84.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1604 pixels, 20:9 ratio (~264 ppi density) |
| Protection | Panda Glass, Mohs level 7 |
| OS | Android 15, DokeOS 4.1 |
| Chipset | Mediatek Helio G81 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal |
128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76", PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 13 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0" |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | NO |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Colors | Midnight Black, Celestial Blue, Snowy White |
| Price | $ 95.70 / £ 106.39 / € 93.49 |
| Energy | Class B |
| Battery | 48:35h endurance, 800 cycles |
| Free fall | Class C (156 falls) |
| Repairability | Class C |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.