| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 19, 20, 28, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2025 |
| Status | Available. Released 2025 |
| Dimensions | 174.6 x 83 x 10.7 mm (6.87 x 3.27 x 0.42 in) |
| Weight | 245.3 g (8.64 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection |
IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 450 nits |
| Size | 6.56 inches, 103.4 cm2 (~71.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Protection | Mohs level 5 |
| OS | Android 15, DokeOS 5.0 |
| Chipset | Mediatek Helio G81 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Primary Camera | 16 MP, f/1.8, (wide), 1/3.06" |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/4.0" |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging |
18W wired 5W reverse wired |
| Colors | Obsidian Black, Lightning White |
| Energy | Class B |
| Battery | 47:15h endurance, 800 cycles |
| Free fall | Class A (270 falls) |
| Repairability | Class B |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.