| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2025 |
| Status | Available. Released 2025 |
| Dimensions | 184 x 83 x 18 mm (7.24 x 3.27 x 0.71 in) |
| Weight | 420 g (14.82 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection |
IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant 170lm dedicated dual LED flashlight |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 700 nits |
| Size | 6.78 inches, 109.2 cm2 (~71.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Protection |
Mohs level 5 Secondary display on the back: 2.01 inches, 240 x 296 pixels |
| OS | Android 15, DokeOS 5.0 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7050 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal |
256GB 12GB RAM, 256GB 16GB RAM UFS 4.0 |
| Primary Camera | 108 MP, f/1.9, (wide), 1/1.67", PDAF |
| Second Camera | 20 MP, (night vision), 1/4.0", 2 infrared night vision lights |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Primary Camera | 50 MP, f/2.5, (wide), 1/2.76" |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Type | Li-Po 10000 mAh |
| Charging |
55W wired 5W reverse wired |
| Colors | Black, Orange |
| Energy | Class B |
| Battery | 198:01h endurance, 800 cycles |
| Free fall | Class A (270 falls) |
| Repairability | Class B |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.