| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 - version 1 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - version 1 HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - version 2 CDMA2000 1xEV-DO - version 1 |
| 4G bands |
1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 34, 38, 39, 40, 41 - version 1 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 28, 66, 71 - version 2 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | Expected announcement 2024, July |
| Status | Available. Released 2024, July |
| Dimensions | 169.6 x 76.6 x 8.5 mm (6.68 x 3.02 x 0.33 in) |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD, 450 nits |
| Size | 6.79 inches, 109.5 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1640 pixels (~264 ppi density) |
| OS | Android 14 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal |
128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM UFS 2.2 |
| Primary Camera | 64 MP, f/1.8, (wide), AF |
| Second Camera |
2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 33W wired |
| Colors | Aurora Purple, Flowing Gold, Velvet Black |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.