| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 19, 20, 40 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2022 |
| Status | Available. Released 2022 |
| Dimensions | 160.3 x 78.6 x 15 mm (6.31 x 3.09 x 0.59 in) |
| Weight | - |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection |
IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.01 inches, 88.7 cm2 (~70.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~286 ppi density) |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM |
| Primary Camera | 48 MP, (wide), AF |
| Second Camera |
5 MP (macro), AF Auxiliary lens |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Primary Camera | 8 MP |
| Video | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Unspecified |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | 5000 mAh |
| Colors | Black |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.