| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66, 71 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 25, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2024, November 01 |
| Status | Available. Released 2024, November |
| Dimensions | 175.9 x 83.3 x 18.4 mm (6.93 x 3.28 x 0.72 in) |
| Weight | 392 g (13.83 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection |
IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant |
| Type | IPS LCD, 144Hz |
| Size | 6.72 inches, 109.0 cm2 (~74.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~392 ppi density) |
| Protection |
Mohs level 7 Secondary screen on the back, 1.85 inches |
| OS | Android 14 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8200 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.1 GHz Cortex-A78 & 3x3.0 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G610 MC6 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 256GB 24GB RAM |
| Primary Camera | 100 MP, (wide), PDAF |
| Second Camera | 5 MP (macro), AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Primary Camera | 32 Mp |
| Video | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GALILEO, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | 10200 mAh |
| Charging | 33W wired |
| Colors | Black |
| Price | $ 274.61 / € 349.95 |
| Energy | Class C |
| Battery | 88:59h endurance, 1400 cycles |
| Free fall | Class A (270 falls) |
| Repairability | Class C |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.