| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 7, 8, 28, 38, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2025, March |
| Status | Available. Released 2025, March |
| Dimensions | 179.5 x 82.5 x 19.1 mm (7.07 x 3.25 x 0.75 in) |
| Weight | 379 g (13.37 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection |
IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Size | 6.72 inches, 109.0 cm2 (~73.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~392 ppi density) |
| Protection |
Mohs level 5 Secondary screen on the back: AMOLED, 1.32 inches, 466 x 466 pixels |
| OS | Android 14 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 512GB 12GB RAM |
| Primary Camera | 100 MP, f/1.8, (wide), 1/1.8", PDAF |
| Second Camera | 20 MP, f/1.8, (night vision), infrared night vision light |
| Third Camera | 2 MP (macro) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Primary Camera | 32 MP, f/2.3, (wide), 1/2.8" |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | 10100 mAh |
| Charging |
33W wired 18W reverse wired |
| Colors | Black, Red, Gold |
| Price | About 400 EUR |
| Energy | Class B |
| Battery | 98:33h endurance, 1000 cycles |
| Free fall | Class A (270 falls) |
| Repairability | Class C |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.