| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| Edge | No |
| GPRS | No |
| Announced | 2015, September 29. Released 2015, December 08 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 242 x 179 x 7 mm (9.53 x 7.05 x 0.28 in) |
| Weight | 517 g (1.14 lb) |
| SIM | No |
| Type | IPS LCD |
| Size | 10.2 inches, 313.8 cm2 (~72.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2560 x 1800 pixels (~308 ppi density) |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Nvidia Tegra X1 |
| CPU | Quad-core 1.9 GHz |
| GPU | Nvidia Maxwell |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.4 |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 2 MP |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.0 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | Li-Po 9240 mAh, non-removable (34.2 Wh) |
| Colors | Silver Aluminum |
| Price | About 340 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.