| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2025, April 03 |
| Status | Available. Released 2025, April 08 |
| Dimensions | 161 x 74.6 x 7.3 mm (6.34 x 2.94 x 0.29 in) |
| Weight | 171 g (6.03 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Ingress Protection | IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| Type | AMOLED, 120Hz, 3840Hz PWM, 3500 nits (peak) |
| Size | 6.7 inches, 108.0 cm2 (~89.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~394 ppi density) |
| Protection | Mohs level 4 |
| OS | Android 15, up to 6 major Android upgrades, MagicOS 9 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7025 Ultra (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG BXM-8-256 |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| Primary Camera | 108 MP, f/1.8, (wide), 1/1.67", PDAF |
| Second Camera | 5 MP, f/2.2, (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 16 MP, f/2.5, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, compass, proximity (ultrasonic) |
| Type | Li-Po 5230 mAh |
| Charging | 35W wired |
| Colors | Marrs Green, Velvet Black, Velvet Grey |
| Models | ABR-NX1, ABR-N31C1 |
| Price | $ 300.79 / £ 179.99 / € 209.90 |
| Energy | Class B |
| Battery | 48:56h endurance, 1400 cycles |
| Free fall | Class B (180 falls) |
| Repairability | Class B |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.