| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2025, September 12 |
| Status | Available. Released 2025, September 30 |
| Dimensions | 166.9 x 76.8 x 8.2 mm (6.57 x 3.02 x 0.32 in) |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection |
IP54 dust protected and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 2m |
| Type | TFT LCD, 120Hz, 850 nits (HBM) |
| Size | 6.77 inches, 110.2 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1610 pixels, 20:9 ratio (~261 ppi density) |
| Protection | Mohs level 4 |
| OS | Android 15, Magic OS 9 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 685 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.8 GHz Cortex-A73 & 4x1.9 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 610 |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Primary Camera | 108 MP, f/1.8, (wide), PDAF |
| Second Camera | 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Type | Li-Po 6500 mAh |
| Charging |
35W wired 5W reverse wired |
| Colors | Desert Gold, Velvet Black |
| Models | LGN-NX1 |
| Price | About 300 EUR |
| Energy | Class A |
| Battery | 69:32h endurance, 1600 cycles |
| Free fall | Class A (270 falls) |
| Repairability | Class B |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.