| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 66 - International 1, 3, 4, 5, 8, 19, 28, 34, 38, 39, 40, 41 - China |
| 5G bands |
1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA - International 1, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA - China |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2022, May 30 |
| Status | Available. Released 2022, June 02 |
| Dimensions | 161.4 x 73.3 x 7.9 mm (6.35 x 2.89 x 0.31 in) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | OLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+ |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~90.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| OS | Android 12, Magic UI 6.1 |
| Chipset | Qualcomm SM7325-AE Snapdragon 778G+ 5G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.5 GHz Cortex-A78 & 3x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x1.9 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 642L |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Primary Camera | 54 MP, f/1.9, (wide), 1/1.49", PDAF |
| Second Camera |
50 MP, f/2.2, 122˚ (ultrawide), AF Auxiliary lens |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Primary Camera | 32 MP, f/2.4, (wide) |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | Li-Po 4800 mAh |
| Charging |
66W wired, 60% in 20 min 5W reverse wired |
| Colors | Midnight Black, Emerald Green, Icelandic Frost, Crystal Silver |
| Models | FNE-AN00, FNE-NX9 |
| Price | $ 799.00 / £ 426.88 / € 178.82 |
| Display | 790 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -29.4 LUFS (Average) |
| Battery(old) | Endurance rating 100h |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.