| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2023, March 20 |
| Status | Available. Released 2023, March 31 |
| Dimensions | 163.7 x 75.1 x 8.7 mm (6.44 x 2.96 x 0.34 in) |
| Weight | 194 g (6.84 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | TFT LCD, 90Hz |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~83.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| OS | Android 12, upgradable to Android 14, Magic UI 8 |
| Chipset | Qualcomm SM4350-AC Snapdragon 480+ 5G (8 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 460 & 6x1.9 GHz Kryo 460) |
| GPU | Adreno 619 |
| Card slot | Unspecified |
| Internal | 128GB 4GB RAM |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF |
| Second Camera | 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Third Camera | 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Alert Types | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 22.5W wired |
| Colors | Ocean Blue, Titanium Silver, Midnight Black |
| Models | RBN-NX1 |
| Price | About 120 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.