| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2025, August 21 |
| Status | Available. Released 2025, August 21 |
| Dimensions |
Unfolded: 167.1 x 75.6 x 6.9 mm Folded: 86.2 x 75.6 x 15.5 mm |
| Weight | 204 g (7.20 oz) |
| Build | Aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection | IP58/IP59 dust protected and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1m for 30 min) |
| Type | Foldable LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, 4320Hz PWM, HDR, Dolby Vision, BT.2020, 5000 nits (peak) |
| Size | 6.82 inches, 108.8 cm2 (~86.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1232 x 2868 pixels, 21:9 ratio (~458 ppi density) |
| Cover Display | LTPO OLED, 4 inch, 1200 x 1092 pixels, 405 ppi, 120Hz, HDR, Dolby Vision, 3600 nits (peak), 3840Hz PWM |
| OS | Android 15, MagicOS 9 |
| Chipset | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 1TB 12GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| Primary Camera | 200 MP, f/1.9, (wide), 1/1.3", 0.6µm, multi-directional PDAF, OIS |
| Second Camera | 50 MP, f/2.0, 120˚ (ultrawide), AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS |
| Primary Camera | 50 MP, f/2.0, (wide), AF |
| Video | 4K, 1080p |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, ASHA |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), gyro, accelerometer, proximity (ultrasonic), compass |
| Type | Si/C Li-Po 5500 mAh |
| Charging |
80W wired, 100% in 42 min 50W wireless 5W reverse wired Reverse wireless |
| Colors | Purple, Silver, Gray, Blue |
| Models | CLE-AN00 |
| Performance |
AnTuTu: 2270288 (v10) GeekBench: 4650 (v6) 3DMark: 4262 (Wild Life Extreme) |
| Display | 1786 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker | -25.4 LUFS (Very good) |
| Battery | Active use score 12:43h |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.