| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2026, March 01 |
| Status | Available. Released 2026, March 13 |
| Dimensions |
Unfolded: 156.7 x 145.6 x 4.0 mm or 4.1 mm Folded: 156.7 x 74.5 x 8.8 mm or 9.0 mm |
| Weight | 219 g or 224 g (7.72 oz) |
| SIM |
· Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) · Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection |
IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Stylus support (both displays) |
| Type | Foldable LTPO2 AMOLED, 1B colors, 120Hz, 4320Hz PWM, 5000 nits (peak) |
| Size | 7.95 inches, 203.2 cm2 (~89.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2172 x 2352 pixels (~403 ppi density) |
| Protection |
Honor Super Armored Inner Screen Anti-reflective coating |
| Cover Display |
LTPO2 OLED, 1B colors, 120Hz, 4320Hz PWM, 6000 nits (peak) 6.52 inches, 1080 x 2420 pixels, 406 ppi, Honor Anti-scratch NanoCrystal Shield Anti-reflective coating |
| OS | Android 16, up to 7 major Android upgrades, MagicOS 10 |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 840 |
| Card slot | No |
| Internal |
256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM UFS 4.1 |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.6, 23mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS |
| Second Camera | 64 MP, f/2.5, 70mm (periscope telephoto), 1/2.0", 0.7µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom |
| Third Camera | 50 MP, f/2.2, 13mm, 122˚ (ultrawide), AF |
| Features | Laser AF, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps (10-bit), 1080p@30/60fps, gyro-EIS, OIS |
| Primary Camera |
20 MP, f/2.2, (wide) Cover camera: 20 MP, f/2.2, (wide) |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Alert Types | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a) |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, Display Port 1.2 |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Type |
Si/C Li-Ion 6660 mAh - Global 7150 mAh (1TB), 6850 mAh (256/512GB) - China |
| Charging |
80W wired 66W wireless Reverse wireless 5W reverse wired |
| Colors | Gold, Red, White, Black |
| Models | PNM-N49, PNM-AN10, PNM-AN20 |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.