| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 - China |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 41, 77, 78, 79 SA/NSA - China |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2022, February 28 |
| Status | Available. Released 2022, March 30 |
| Dimensions | 163.6 x 74.5 x 8.8 mm (6.44 x 2.93 x 0.35 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Type | LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 1000 nits (peak) |
| Size | 6.81 inches, 113.5 cm2 (~93.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1224 x 2664 pixels, 19.5:9 ratio (~431 ppi density) |
| OS | Android 12, Magic UI 6 |
| Chipset | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF |
| Second Camera | 50 MP, f/2.2, 122˚ (ultrawide), 1/2.5" |
| Third Camera | 8 MP, f/3.4, (periscope telephoto), PDAF, OIS, 5x optical zoom |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, HDR10, 10-bit video |
| Primary Camera | 12 MP, f/2.4, 100˚ (ultrawide), 1.22µm |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Alert Types | 24-bit audio stereo recording |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a) |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | Li-Po 4800 mAh |
| Charging |
66W wired 5W reverse wired |
| Colors | Black, White, Cyan, Gold |
| Models | LGE-AN00 |
| Price | About 900 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.