| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2024, October 30 |
| Status | Available. Released 2024, November 08 |
| Dimensions | 162.1 x 75.8 x 8 mm (6.38 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Type | LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, 4320Hz PWM, Dolby Vision, HDR, 1600 nits (HBM), 5000 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 111.2 cm2 (~90.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1264 x 2800 pixels (~453 ppi density) |
| Protection |
Giant rhino glass HDR image support |
| OS | Android 15, MagicOS 9 |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 830 |
| Card slot | No |
| Internal |
256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM UFS 4.0 |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.3", 1.2µm, dual pixel PDAF |
| Second Camera | 50 MP, f/2.4, 68mm (telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom |
| Third Camera | 50 MP, f/2.0, 12mm, 122˚ (ultrawide), 1/2.88", 0.61µm, dual pixel PDAF |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@24/30/60fps, 1080p@24/30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS, HDR, 10-bit video |
| Primary Camera | 50 MP, f/2.0, 22mm (wide), 1/2.93", 0.6µm |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Loudspeaker | Yes, with large amplitude stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a) |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors |
Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass Emergency SOS via satellite (messages and calls) |
| Type | Si/C Li-Ion 5650 mAh |
| Charging |
100W wired 80W wireless Reverse wireless 5W reverse wired |
| Colors | Black, White, Gray, Blue, Gold |
| Models | PTP-AN00 |
| Price | About 580 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.