| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2025, January 02 |
| Status | Available. Released 2025, January 02 |
| Dimensions | 162.8 x 75.5 x 8 mm (6.41 x 2.97 x 0.31 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
| Ingress Protection |
IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 2m |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, 4000 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 111.5 cm2 (~90.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1224 x 2700 pixels (~437 ppi density) |
| Protection | Mohs level 4 |
| OS | Android 14, MagicOS 8 |
| Chipset | Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 710 |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 6GB RAM, 512GB 8GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Primary Camera | 108 MP, f/1.8, (wide), 1/1.67", PDAF, OIS |
| Second Camera | 5 MP, f/2.2, (ultrawide) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Primary Camera | 16 MP, f/2.5, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, proximity (ultrasonic) |
| Type | Si/C Li-Ion 6600 mAh |
| Charging |
66W wired Reverse wired |
| Colors | Titanium Purple, Titanium Black |
| Models | BRP-NX1 |
| Price | £ 239.00 / € 279.63 |
| Performance |
AnTuTu: 594450 (v10) GeekBench: 2705 (v6) 3DMark: 617 (Wild Life Extreme) |
| Battery | Active use score 15:02h |
| Energy | Class B |
| Battery | 59:33h endurance, 1200 cycles |
| Free fall | Class A (270 falls) |
| Repairability | Class B |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.