| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2022, April 07 |
| Status | Available. Released 2022, April 13 |
| Dimensions | 163.4 x 74.7 x 7.5 mm (6.43 x 2.94 x 0.30 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.7 inches, 108.7 cm2 (~89.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2388 pixels (~391 ppi density) |
| OS | Android 11, Magic UI 5.0 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 810 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Primary Camera |
48 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Type | Li-Po 4000 mAh |
| Charging | 44W wired |
| Colors | Black, Silver, Gold |
| Models | TFY-AN40 |
| Price | About 200 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.