| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2025, December 26 |
| Status | Available. Released 2026, January 01 |
| Dimensions | 163.1 x 76.6 x 8.3 mm (6.42 x 3.02 x 0.33 in) |
| Weight | 229 g (8.08 oz) |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM Built-in cooling fan |
| Ingress Protection | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 185Hz, 5920Hz PWM, HDR Vivid, 2000 nits (HBM), 6000 nits (peak) |
| Size | 6.83 inches, 113.3 cm2 (~90.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1272 x 2800 pixels (~450 ppi density) |
| Protection |
Scratch/drop-resistant glass Ultra HDR image support |
| OS | Android 16, MagicOS 10 |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 840 |
| Card slot | No |
| Internal |
256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM UFS 4.1 |
| Primary Camera | 50 MP, f/2.0, (wide), 1/1.56", 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS |
| Second Camera | 50 MP, f/2.4, (telephoto), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom |
| Third Camera | 12 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide), AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
| Primary Camera | 50 MP, f/2.0, 22mm (wide) |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5, Auracast, ASHA |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E5a+E5b), QZSS (L1+L5), GLONASS, NavIC (L1+L5) |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, compass, proximity (ultrasound) |
| Type | Si/C Li-Po 10000 mAh |
| Charging |
100W wired 80W wireless 27W reverse wired Reverse wireless |
| Colors | Black, White, Blue |
| Models | AAP-AN00 |
| Price | About 480 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.