| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2022, October 13 |
| Status | Available. Released 2022, October 18 |
| Dimensions | 166.1 x 75.8 x 8.5 mm (6.54 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 199.5 g (7.05 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD, 144Hz |
| Size | 6.81 inches, 112.3 cm2 (~89.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2388 pixels (~385 ppi density) |
| OS | Android 12, Magic UI 6.1 |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 660 |
| Card slot | No |
| Internal |
256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM UFS 3.1 |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF |
| Second Camera |
2 MP, f/2.4, (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps; gyro-EIS |
| Primary Camera | 16 MP, f/2.5 |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass Virtual proximity sensing |
| Type | Li-Po 4800 mAh |
| Charging |
66W wired, 90% in 30 min 5W reverse wired |
| Colors | Racing Black, Black, Silver |
| Models | ADT-AN00 |
| Price | About 300 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.